Unix na wolności – FreeBSD

, ,

13.07.2017

Oktawave meetup FreeBSD

Serdecznie zapraszamy na kolejne, tym razem nietypowe spotkanie z cyklu Cloud Meeting, tym razem będziemy rozmawiać o FreeBSD.

Spotykamy się w czwartek 13 lipca o godzinie 17:30, w siedzibie Oktawave – ul. Domaniewska 44a (Platinium 5), 7 pietro.

 

Oktawave Wheel Systems

Cloud meeting

17:30 - 18:00

Rejestracja i networking

Zapraszamy na pyszną kawę i herbatę.

18:00 - 18:30

Can I trust you? - Reproducible Builds

Reprodukcyjne budowanie programów pozwala dowolnej osobie zbudować dokładnie taki sam plik wynikowy dla zadanego kodu.
Celem takiego procesu jest weryfikacja, czy podczas budowania lub dystrybucji plików nie zostały wprowadzone żadne modyfikacje bez wiedzy użytkownika i autorów samego oprogramowania. W niniejszej prezentacji zostaną przedstawione wymagania, które musi spełniać system operacyjny, aby mógł być powtarzalnie budowany, a także zagrożenia dla systemów, które nie spełniają podanych kryteriów.
Dodatkowo zastanowimy się, gdzie w tym wszystkim znajduje się FreeBSD.

18:30 - 18:45

Networking

18:45 - 19:30

Profilowanie i debugowanie programów we FreeBSD

Sprawna i precyzyjna analiza błędów w programach wymaga odpowiednich narzędzi.
FreeBSD posiada wiele ciekawych rozwiązań, które pomagają programistom zarówno samego systemu operacyjnego, jak i zewnętrznych programów na debugowanie swojego kodu. Prelegenci zaprezentują techniki dynamicznego śledzenia uruchomionego programu, a także jego analizy po wystąpieniu błędu przy użyciu m.in. dtrace(1), pmc(3), ktrace(1), kgdb(1) oraz ddb(4).

19:30 - 19:45

Networking

19:45 - 20:15

iPXE, ESXi, FreeBSD, WTF?

Podczas prezentacji zostanie omówiony i przedstawiony proces uruchomienia FreeBSD z wykorzystaniem protokołu PXE, aktualny stan pxeboot(8) w nadchodzącym wydaniu 11.1 FreeBSD oraz plany na wydanie 12. Opowiemy o tym, jak uruchamiamy serwery fizyczne w Oktawave, jak można zarządzać tym procesem za pomocą iPXE oraz jak połączyć ze sobą tak różne komponenty jak ESXi i FreeBSD.

20:15 -

Pizza i PiwoBSD